Alergická reakce na šperky

Jaké šperky nosit a jaké nenosit, když jste alergičtí na kovy

To, že jsou lidé alergičtí na pyl, prach nebo zvířata je běžné. Věděli jste ale, že alergii mohou vyvolávat i kovy? Alergenem, který podráždění vyvolá je v případě šperků obsah niklu, chromu, kobaltu, mědi nebo mosazi. Jak se alergie projevuje a jak si vybrat vhodný šperk? To zjistíte v našem článku.

 

Projevy alergické reakce: svědění, zarudnutí, puchýřky…

Alergickou reakci neboli kontaktní dermatitidu na kovové příměsi ve šperku poznáte docela jednoduše. Kůže, která je s kovem v kontaktu je:

 • začervenalá,
 • suchá,
 • šupinatá,
 • svědí,
 • mohou se objevit i puchýřky.

Příznaky se většinou projeví v horizontu 24 až 28 hodin po kontaktu s kovem. Nastat však mohou i dříve, třeba i po 12 hodinách. To, že se jedná o alergii, a ne jen o dočasné podráždění poznáte tak, že se na kůži objeví příznaky vždy, když dojde ke kontaktu s kovem. Ke kontaktní dermatitidě jsou náchylnější především lidé s oslabenou imunitou, atopickým ekzémem nebo astmatem.

 

Proč nošení šperků bolí

Alergické reakce vyvolávají příměsi, které jsou při výrobě šperků používány.

 • Nikl – patří k nejproblematičtějším příměsím. Alergie na něj se projevuje červenou vyrážkou a vodnatými puchýřky. Je obsažen mimo jiné v nerezové oceli, proto byste se těmto šperkům měli raději vyhnout.
 • Měď – kůže může negativně reagovat i na tento kov, který se nejčastěji objevuje v růžovém zlatě. Právě díky mědi získává zlato netradiční načervenalou barvu.
 • Mosaz – jedná se o slitinu mědi a zinku. Šperky z mosazi se často pokovují zlatem či stříbrem. To, že je v klenotu mosaz obsažena, poznáte tak, že kůže po kontaktu s ní zezelená.

Kromě kovových příměsí může být spouštěčem alergie i pot. Sůl, kterou pot obsahuje, může po kontaktu s kovem vyvolat alergickou reakci. Na vině však mohou být i zbytky mýdla nebo čisticích prostředků, které zůstaly například pod prstýnkem.

 

Ani alergici se nemusí blyštivých klenotů vzdát

Bojíte se, že už nikdy v uších nebudete moct nosit nádherné náušnice nebo se těšit z vytouženého prstenu? To rozhodně nemusíte. Stačí si jen vybrat skutečně kvalitní kousky.

Alergie na zlato sama o sobě neexistuje. Existuje však v případě, kdy se rozhodnete pro jeho barevné variace a méně kvalitní šperky obsahující různé kovové příměsi. Bílé zlato se například leguje dráždivým niklem, žluté zase mosazí.

 

Jak si vybrat kvalitní skvost?

Při výběru se zaměřte především:

 • na zlato, které má 14 karátů a více,
 • ptejte se po špercích, které neobsahují kovy způsobující alergii,
 • stříbro či zlato si nechte potáhnout hypoalergenním rhodiem, které navíc zabraňuje jejich oxidaci, tedy černání,
 • chtějte šperky z platiny, které jsou nejen odolné, ale zcela bez příměsí.

Pokud se rozhodnete si své šperky nechat potáhnout vrstvou rhodia, pamatujte na to, že se časem tato vrstva opotřebuje a bude potřebovat obnovit. Poraďte se proto se svým klenotníkem, který vám doporučí, za jak dlouhou dobu nechat vrstvičku opět obnovit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení