Jak zvolit správnou velikost prstenu

Abyste vybrali správný prsten, který bude sedět jako ulitý, je třeba určit jeho velikost. Pokud jste si již dříve kupovali prsten v klenotnictví, změřili vám prst klenotnickým kroužkem. Existují však i jiné metody, jak zjistit správnou velikost prstenu.

Proč je výběr správné velikosti prstýnku důležitý?

Pokud vyberete příliš velký prsten, může jej vaše vyvolená ztratit. V případě, že sáhnete po malém prstenu, zasekne se při žádosti o ruku na půli cesty, což není zrovna dobrá situace.

Kromě toho je správná velikost důležitá i vzhledem k povaze výrobního materiálu. Ne všechny totiž lze upravovat. U zlata a stříbra není se zvětšením či zmenšením problém. Obvykle je možné jej upravit až o dvě velikosti. V případě chirurgické oceli nebo titanu však s velikostí nic neuděláte. Nezbude vám nic jiného, než koupit prstýnek nový. Úprava velikosti je komplikovaná také v případě prstýnku, který je po celém obvodu osázen kameny. Právě v těchto případech je správná velikost prstýnku klíčová a to nejen při výběru zásnubního prstenu, ale také při výběru prstýnku třeba jako dárku na rozlučku se svobodou.

 

jak vybrat prsten

Obrázek: U širších prstenů můžete sáhnout po větší velikosti

 

Co zohlednit při výběru správné velikosti prstenu

Než se pustíte do měření, měli byste vědět, že obvod prstů se během dne mění. Vliv na něj má nejen denní doba, ale také teplota. Při nižších teplotách bude obvod prstu menší než při vysokých. Proto pokud prstýnek vybíráte společně s budoucí snoubenkou, změřte prst během dne raději několikrát. Měření se doporučuje provádět 3krát až 4krát denně.

Některé ženy mají na rukou větší klouby, a proto je nejlepší správnou velikost prstenu měřit kolem kloubu. Možná bude prstýnek trochu větší, ale díky většímu kloubu se nebudete muset obávat, že by vaší nastávající z prstu sklouzl.

Specifický je také výběr prstýnku mamince za narození miminka. Prsty totiž mohou být oteklé. Přestože nošení snubního a zásnubního prstýnku má svá pravidla, respektive doporučení, na kterém prstu jaké ruky by se měl nosit, může se stát, že vaší nastávající či obdarované doporučený způsob nesedí. Proto si zjistěte, na kterém prstu a na jaké ruce prsteny nosí. Jak totiž dobře víte, dominantní ruka bývá obvykle větší než ruka druhá.

Velikost prstýnku vybírejte také podle jeho provedení. Širší prsteny jsou obvykle těsnější než tenké kroužky. Proto u tohoto typu klidně sáhněte po větší velikosti.

modrý prsten s modrou perlou

Obrázek: Zjistěte, na kterém prstu žena prsten nosí.

 

Jak zjistit velikost prstenu

Asi každého, kdo vybírá prsten, potrápí otázka, jak jej správně změřit. Možností je hned několik. Záleží na tom, zda bude prstýnek překvapením nebo jej vybíráte společně s osobou, která jej bude nosit na prstě. Nejčastější velikost prstenu je 52 a 53.

U prstenů se měří velikost:

 • vnitřního průměru v milimetrech,
 • vnitřního obvodu neboli EU velikost. Například vnitřní obvod měří 53 mm, což značí velikost EU 53.

Když není měření tajné

Pokud nechcete prsten darovat jako překvapení, není nic jednoduššího, než si zajít do klenotnictví, kde vám správnou velikost změří podle potřebných pomůcek. Rovněž si můžete na internetu pořídit sadu kroužků různých velikostí, podle kterých následně určíte správnou velikost prstýnku.

Když měření tajné je

V případě, že chcete ženu překvapit, budete si muset trošku zahrát na detektiva. Naštěstí existuje několik metod, podle kterých můžete správnou velikost nenápadně změřit. A když se netrefíte? Nevadí, u většiny materiálů není problém s jejich úpravou.

 • Šňůrka – obvod prstu můžete dané osobě změřit ve spánku tak, že jí kolem prstu obtočíte provázek, na kterém vyznačíte začátek a místo, kde se provázky potkaly. Poté stačí vzdálenost změřit podle pravítka.
 • Obtisk do mýdla – prsten, který vaše polovička nosí, obtiskněte do tuhého mýdla a následně obrys pečlivě obkreslete na papír. Obvod můžete opět změřit pomocí provázku a pravítka.
 • Půjčte si její prsten – pokud žena nosí i jiné prsteny, stačí si jeden z její šperkovnice vypůjčit a zajít s ním do klenotnictví, kde velikost zjistí třeba podle tzv. trnu.
 • Obkreslete prsten – podobně jako u předchozí metody si vypůjčete prsten, který žena nosí, a na papír obkreslete jeho vnitřní, nikoliv vnější obvod. Následně si na internetu můžete stáhnout šablony velikostí prstenů a porovnat je s naměřenou hodnotou. Kromě toho můžete s obrysem vyrazit i ke zlatníkovi.
 • Zeptejte se rodiny nebo přátel – pro radu ohledně velikosti si můžete zajít i k přátelům či rodině obdarované. Jen se ujistěte, že tajemství zůstane jen mezi vámi.
 • Předstírejte, že vybíráte prsten pro někoho jiného – zajděte si s ženou, které chcete pořídit prsten, do zlatnictví a řekněte, že vybíráte dárek třeba pro sestru či maminku, které mají podobnou velikost prstů. Díky tomu zjistíte, jak velký prstýnek budete pro vyvolenou potřebovat.

Pokud si nejste jistí, jak měření pomocí šňůrky provést, podívejte se na obrázek. Budete potřebovat provázek nebo stužku, nůžky, fix a pravítko.

 
změření prstenu

 

Jak sundat prsten z oteklého prstu

Pokud vám natékají prsty nebo jste přibrali, můžete mít problém sundat prstýnek z prstu. Naštěstí je tato komplikace řešitelná i bez zásahu chirurgů. Jak na to?

 • Nechte ruku delší dobu pod studenou vodou a počkejte, až prst splaskne.
 • Prst si namydlete mýdlem nebo naolejujte olejem a prsten stáhněte.
 • Točte s prstenem ze strany na stranu a zároveň jej jemně stahujte z prstu.

S výběrem vhodné velikosti prstenu si již nemusíte dělat hlavu. Vyzkoušejte doporučené tipy a nemůžete se splést.

 

Pokud si svou velikost nepamatujete, můžete použít svůj prsten, který aktuálně nosíte. U něj stačí pravítkem změřit vnitřní průměr.

EU velikost vnitřní průměr (mm) US velikost UK velikost
44 13,9  3  F
45 14,3  3 1⁄8  G
46 14,6 3 1⁄2  G 1⁄2
47 14,9  4  H
48 15,3  4 1⁄2  I 1⁄2
49 15,6  5  J
50 15,9  5 1⁄4  J 1⁄2
51 16,2  5 1⁄2  L
52 16,6  6  M
53 16,9  6 1⁄2  M 1⁄2
54 17,2  7  N
55 17,5  7 1⁄4  O
56 17,8  7 3⁄4
57  18,1
58  18,5 8 1⁄2  Q 1⁄2 
59  18,8  9 R 1⁄2 
60  19,1  9 1⁄2 
61  19,4  9 3⁄4 S 1⁄2 
62  19,7  10 T 1⁄2