Jak pečovat o perlové šperky

Jen správná péče zajistí vašemu perlovému šperku trvalou krásu a dlouhou životnost

Víte, že perly vyžadují zvláštní přístup v oblasti péče? Jsou velmi náchylné, takže byste je neměli ukládat do šperkovnice s ostatními šperky. Rovněž by neměly přijít do kontaktu s parfémem nebo lakem na vlasy. Zjistěte, jako o perly správně pečovat.

Pozor na kontakt s agresivními látkami

Perla má přírodní původ a obsahuje zhruba 2 % vody. Musí být proto vystavena určitému množství vlhkosti, které ji dodává lidské tělo.

Perlám rozhodně nesvědčí kontakt s jakýmikoliv agresivními látkami, mezi které patří laky na vlasy, parfémy nebo spreje. Při úpravě vašeho zevnějšku si na sebe perly oblečte vždy až v posledním kroku.

Problémem může být i agresivnější pot. Pokud by na perlách zůstal výměšek solí z potu a mastnota, ztratily by po určité době svůj lesk. Proto je vždy po sundání otřete suchým nebo vlhkým hadříkem a až poté uložte do šperkovnice. Jednou za čas můžete použít i kapku olivového oleje, který podporuje lesk perel.

Správná technika čištění perel

Pro čištění nikdy nepoužívejte zubní kartáčky ani jiné abrazivní prostředky a materiály. Perlám nedělá dobře ani čištění ultrazvukem. Vibrace mohou povrch perly poškodit a ta může dokonce i prasknout. Údržbu neprovádějte ani párou či chemickými prostředky.

Vzhledem k tomu, že perly mají menší tvrdost než jiné kameny či kování šperků, může jejich povrch snadno narušit ocet, citrónová šťáva, jedlá soda, bělidla, saponáty, chlór, mýdla a další.

Tyto agresivní látky mohou proniknout v místě navrtání dovnitř perly, čímž dojde k jejímu vysušování, křehnutí navrtaných okrajů a ztrátě lesku.

Jak perlové šperky nenosit

Kvalitní perlové náhrdelníky by měly být navlečeny na hedvábné niti. Mezi každou perlou by měl být uzlík, který je nejen bezpečnostním prvkem v případě roztržení nitě, ale také zabraňuje tomu, aby se o sebe perly vzájemně dřely. Díky uzlíkům se perly v případě roztržení nerozkutálejí a neodřou si svůj povrch.

Jestliže je hedvábná nit vlhká, náhrdelník či náramek nenoste. Nit se může vytáhnout, čímž se zvětší vzdálenost mezi perlami a sníží se funkce uzlíků. Na niti navíc snadno ulpí nečistoty, které se jen obtížně odstraňují. Prsteny s perlou a obecně perlové šperky nenoste v prašném prostředí, při koupání ani sprchování. Neprospívají jim ani vysoké teploty.

Perly skladujte položené, nikoliv zavěšené

Vzhledem ke křehkosti perel se nedoporučují ukládat do šperkovnice společně s dalšími šperky, které mohou jejich povrch odřít. Perlový náhrdelník či náramek skladujte položený, a ne zavěšený. Díky tomu šetříte nit, která se nebude vytahovat vlastní hmotností perel.

Perly by neměly být uloženy na příliš suchém místě ani v materiálech, které sají vlhkost. Sucho totiž může perly poškodit, v nejhorším případě mohou i prasknout. Jestliže perly nebudete delší dobu nosit, ošetřujte je v pravidelných intervalech měkkým hadříkem namočeným v chladné vodě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení