Slovník pojmů

4 B C Č D G K M O P S Z

4 C

Jsou to 4 kritéria pro hodnocení diamantů. První C znamená cut, neboli řez (brus). Druhé C pak colour neboli barvu. Třetí C znamená carat, česky karát a značí hmotnost drahého kamene. Poslední, čtvrté C vyjadřuje čistotu, anglicky clarity.

Barva

Ang. color, značí barvu kamene. Je jedním z ukazatelů kvality diamantů (4 C). Barvu udává stupnice od písmene D (bílá) až Z (světle žlutá).

Bezniklová ocel

Jedná se o ocel bez příměsi niklu (Ni).

Bílé zlato

Jedná se o slitinu zlata s dalším chemickým prvkem, v tomto případě s paladiem a niklem. Pro zvýšení tvrdosti slitiny se někdy používá také malé množství zinku. Obsah zlata ve slitině se nazývá ryzost a vyjadřuje se v karátech. 

Bioplast

Jedná se o plastickou hmotu vyrobenou z biomasy (např. kukuřice). Tento materiál se díky své bezpečnosti pro tělo používá například při výrobě piercingu. 

Bižuterie

Vychází z francouzského slova bijouterie. Jedná se o šperk, či jiný módní doplněk nejčastěji vyrobený ze skla, kovu a jiných organických materiálů. Nahrazuje drahé kameny a vzácné kovy při výrobě šperků. Významným centrem výroby bižuterie v…

Brilance

Vyjadřuje schopnost drahého kamene odrážet světlo. Nejčastěji je používáno v souvislosti s briliantovým brusem. 

Briliant

Briliant je drahý kámen, nejčastěji diamant s typickým brusem s 56 plochami. Jeho hmotnost se udává k karátech. Jedná se o nejpopulárnější druh brusu. 

Brus

Nebo také výbrus (anglicky cut) je tvar drahého kamene (např. diamantu). Nejdokonalejší je briliantový s 56 ploškami.

Clarity

Je jedním z ukazatelů hodnocení diamantů (tzv. 4C). Značí čistotu drahého kamene. Kámen ve své struktuře obsahuje mikroskopické nečistoty a prasklinky, dle jejich množství se čistota udává. 

Crystallized

Jedná se o šperky, které obsahují kameny nebo jiné komponenty od společnosti Swarovski. Ten je v tomto případě pouze dodavatel komponentů, nikoliv výrobce šperku jako takového. 

Čistota

Anglicky clarity, je jedním z ukazatelů hodnocení diamantů (tzv. 4C). Značí čistotu drahého kamene. Kámen ve své struktuře obsahuje mikroskopické nečistoty a prasklinky, dle jejich množství se čistota udává. 

Diamant

Diamant je drahý kámen vznikající v přírodě při teplotách 1300°. Jedná se o nejtvrdší přírodní materiál a jeho kvalita se posuzuje podle tzv. 4C kritérií. Nejčastěji se brousí do briliantového tvaru. 

Dřík

Část náušnice ve formě kovové tyčinky, která prochází uchem. 

Gravírování

Technika rytí do šperků. Typická pro vyrytí jména, data narození dítěte, loga či ornamentu. 

Chirurgická ocel

Jedná se o druh oceli, která nerezaví a nezpůsobuje alergické reakce. Zároveň se jedná o velice tvrdý materiál. Označení 316L udává čistotu oceli, odolnou proti oxidaci, oděru a korozi. 

Karát

Jedná se o označení hmotnosti (ct) nebo ryzosti (KT) drahých kamenů a kovů. Karát (ct) představuje 0,2053 gramu. Čisté zlato má ryzost 24 karátů (1000/1000), 18 karátové obsahuje jen 18 dílů zlata a 6 dílů příměsí (750/1000).

Klenot

Jedná se o cenný předmět, většinou kámen či šperk. 

Krystal

Krystal je pevná látka, v níž jsou stavební prvky pravidelně uspořádány v opakujícím se vzoru, který se zachovává na velké vzdálenosti. Nejčastější formou krystalu je diamant či zirkon. 

Měď

Široce využívaný kov při výrobě bižuterie a šperků. Měď (Cu) je ušlechtilý kov zpracovávaný člověkem již od pozdní doby kamenné (též měděné). 

Měrný trn

Speciální měřidlo pro určení velikosti prstenu. 

Mosaz

Mosaz je slitina mědi a zinku. V omezeném množství se používá již od starověku. 

Onyx

Název je odvozen z řeckého slova onyx (nehet). Je to kámen používaný ve šperkařství a často má symbolizovat sílu, ochranu a sebedůvěru. 

Perla

Perla může vzniknout přirozenou cestou (uvnitř ústřice, perlotvorky či perlorodky) nebo synteticky. Rozeznáváme také říční perly nebo původem z moře. Perly mohou mít různý tvar, velikost a barvu. Perly mohou vznikat přirozeně uvnitř lastury nebo…

Perleť

Jedná se o pevný, duhový materiál, tvořící někteří měkkýši uvnitř svých lastur. 

Nahoru

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení